Ingen IPv6-gulerod til erhvervslivet

Undersøgelse fra Internet Society viser, at der ikke er nogen klare forretningsargumenter for at skifte til Internet Protocol version 6. Alligevel vil undersøgelsens deltagere opgradere.

Artikel top billede

Der er ikke nogen klar business case for at opgradere til Internet Protocol version 6 (IPv6), viser en ny undersøgelse fra Internet Society (ISOC).

I dag anvendes IPv4 i langt de fleste netværk, hvilket giver mulighed for over fire milliarder unikke IP-adresser. På trods af det store antal IP-adresser har netværksfolk i lang tid advaret om, at der er fare for, at der ikke vil være flere ledige IP-adresser om få år.

Det er et af hovedargumenterne for IPv6, da IPv6 giver et adresserum, der er stort set uudtømmeligt.

Næste skridt i internet-evolutionen

Selvom undersøgelsens deltagere ikke havde en klar business case for at implementere IPv6, så mente de, at IPv6 er et naturligt skridt i udviklingen af internettet.

Samtidig oplyste næsten halvdelen af de adspurgte, at det var krav fra kunderne, som var den primære bevæggrund for IPv6-opgradering.

En anden motivator for at opgradere, var behovet for at afprøve produkter, som baserer sig på IPv6, hvilket kræver et netværk som er IPv6-klar.

Hvad hvis I løber tør for IP-adresser?

Selvom de af undersøgelsens deltagere, der var igang med at udrulle IPv6, rapporterede om manglende IPv6-understøttelse i værktøjer og applikationer, så fandt de at opgraderingen til IPv6 var relativ enkel.

ISOC spurgte, hvad organisationerne vil gøre, hvis de løber tør for IP-adresser baseret på den nuværende IPv4.

De fleste svarede, at de vil gøre mere brug af network address translation (NAT)-teknologi.

Kun to svarede, at de vil anvende IPv6 til at løse problemet.

Opgradering er igang - går det hurtigt nok?

Sidste år blev en del af internettets rodservere opgraderet til at kunne håndtere IPv6-trafik, ligesom Kina i efteråret 2008 meddelte, at de løber tør for IP-adresser inden tre år, hvis de ikke opgraderer til IPv6.

I januar opgjorde bloggeren Derek Morr fra CircleID at kun fire procent af internettet understøtter IPv6.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)